W Europie coraz częściej opisywane są przypadki pojawiania się ‘egzotycznych’ kleszczy, które wraz z ociepleniem klimatu znajdują dogodne warunki do przeżycia. Do takich gatunków należą afrykańskie kleszcze Hyalomma (‘Monster tick’).
Projekt “Monster ticks - Narodowe kleszczobranie” jest inicjatywą angażującą całe społeczeństwo w poszukiwanie egzotycznych gatunków kleszczy na terenie Polski. Na Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego dotarła pierwsza przesyłka z kleszczem z rodzaju Hyalomma! Kleszcz został zdjęty z konia w Gorzkowie Nowym w województwie Śląskim.
Dlaczego kontrolowanie obecności egzotycznych kleszczy w Polsce jest tak ważne?
Kleszcze Hyalomma mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, gdyż przenoszą wirusa niebezpiecznej gorączki krwotocznej (ang. Crimean-Congo hemorrhagic fever, CCHFV). Śmiertelność osób zarażonych wirusem jest wysoka (10-60%) a leczenie niedostępne.
Dlatego zachęcamy do przysyłania zdjęć “podejrzanych” kleszczy za pośrednictwem strony narodowekleszczobranie.pl oraz bezpośrednio na na adres Zakładu Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski, Ilji Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa
Pomóż nam szerzyć wiedzę na temat kleszczy i prześlij link do strony znajomym! Sprawdź na naszej mapie gdzie w Polsce jest Hyalomma!
Liczymy na Twoje wsparcie w znalezieniu Monster tick na terenie naszego kraju.
Fot. Wiktoria Romanek