Wyprawa do Iraku 2024

W kwietniu 2024 roku zespół badawczy Zakładu Eko-epidemiologii Chorób Pasożytniczych Uniwersytetu Warszawskiego zrealizował 2-tygodniową ekspedycję naukową do Iraku. Celem wyprawy było pozyskanie materiału biologicznego, w szczególności kleszczy z rodzaju Hyalomma, w ramach badań nad ich ekologią oraz potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym, a także rolą jako wektorów patogenów takich jak wirus krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej. Ekspedycja została zorganizowana we współpracy z dr. Shimalem Abdullahem Mohammedem z Uniwersytetu w Duhok, który pełnił rolę głównego koordynatora lokalnych działań terenowych.

W trakcie badań terenowych zespół skupił się na siedliskach sprzyjających występowaniu kleszczy z rodzaju Hyalomma takich jak obszary o suchym klimacie, tereny rolnicze, pastwiska, kontrolując łącznie 32 lokalizacje w tym Duhok, Alouda, Sharmokhiya, Qasmya. Kleszcze do analiz pozyskiwano zarówno bezpośrednio ze środowiska, oraz z organizmów żywicieli, takich jak kozy, owce i bydło. Zebrano ponad 500 kleszczy, a uzyskane dane pozwolą na dalsze analizy rozprzestrzeniania się kleszczy z rodzaju Hyalomma oraz ich roli w transmisji patogenów pasożytniczych takich jak wirus krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej, bakterie z rodzaju Rickettsia czy Anaplasma.

Ekspedycja badawcza do Iraku miała na celu nie tylko zgromadzenie danych terenowych, ale także wzmocnienie międzynarodowej współpracy naukowej. Zebrane kleszcze są poddawane identyfikacji morfologicznej oraz analizom molekularnym w laboratoriach Uniwersytetu Warszawskiego, a wyniki prac będą opublikowane w prestiżowych czasopismach naukowych. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwe będzie lepsze zrozumienie zagrożeń związanych z eko-epidemiologią chorób pasożytniczych oraz ich wpływem na zdrowie zwierząt i ludzi w regionie.