EN Gigantyczne kleszcze są coraz bliżej!

EN

Gigantyczne kleszcze są coraz bliżej!

W Polsce już wkrótce  mogą pojawić się egzotyczne kleszcze Hyalomma, które zawitały już do Niemiec czy Szwecji. W wielu  miejscach w Europie znaleziono dorosłe, gigantyczne kleszcze Hyalomma, nazywane “Monster tick” ze względu na naprawdę duże rozmiary i szybkość z jaką się poruszają. Przenoszą niebezpieczne dla ludzi i zwierząt patogeny, wywołujące groźne choroby. Dowiedz się, jak rozpoznać kleszcze Hyalomma i jakie zagrożenia ze sobą niosą! 

Jak wyglądają afrykańskie kleszcze Hyalomma?

Kleszcze Hyalomma są naprawdę dużymi pajęczakami, z charakterystycznymi długimi prążkowanymi odnóżami. Dorosłe kleszcze (samice) są nawet czterokrotnie większe niż samice powszechnie występujących w Polsce kleszczy pospolitych. Opite krwią kleszcze mogą osiągać ponad 1 cm długości. Osiągają nawet 5 mm długości i 3 mm szerokości. Są zatem zdecydowanie większe niż znane nam kleszcze. 

Kolor ciała od rudobrązowego do prawie czarnego.

Od lewej: kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy, Monster tick (Hyalomma)

Gdzie występują kleszcze Hyalomma?

Kleszcze Hyalomma zasiedlają strefę klimatu śródziemnomorskiego. Lubią ciepłe i suche miejsca, takie jak pustynie, półpustynie, stepy czy sawanny.  Są powszechne w Afryce, południowo-wschodniej Azji oraz południowej Europie, np, w Turcji. Zasięg ich występowania stale się powiększa. Larwy kleszczy wraz z migrującymi ptakami dostają się do położonych dalej na północ rejonów Europy, w tym także do Polski. Ciepłe i suche wiosny i lata stwarzają odpowiednie warunki do przeżycia i rozwoju dla kleszczy Hyalomma nawet w północnych rejonach Europy. 


Jakie zagrożenia niosą ze sobą afrykańskie kleszcze?

Egzotyczne kleszcze Hyalomma mogą przenosić niebezpieczne bakterie i wirusy. Są znane przede wszystkim jako wektory wirusa  krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHFV). Wywołuje on ciężką gorączkę krwotoczną, charakteryzującą się dużą śmiertelnością (10-60%). Leczenie i szczepienia są obecnie niedostępne. (czytaj więcej o CCHF - odnośnik do artykułu o wirusie i gorączce)

Kleszcze Hyalomma przenoszą wiele innych szkodliwych patogenów, które mogą stwarzać zagrożenia dla ludzi, a także zwierząt domowych i gospodarskich. Do 

wirusów przenoszonych przez niektóre gatunki Hyalomma należą m. in.: wirus Zachodniego Nilu, wirus wenezuelskiego zapalenia mózgu koni czy wirus afrykańskiego pomoru koni. Dodatkowo kleszcze te mogą również przenosić bakterie- riketsje, wywołujące riketsjozy.